Kına Gecelerinin Olmazsa Olmazı Kaftan

Kına Gecelerinin Olmazsa Olmazı Kaftan

Kına Gecelerinin Olmazsa Olmazı Kaftan

Kına gecesi, geçmişten bugüne kadar ulaşmayı başarmış olan geleneklerin başında geliyor. Yıllar geçse de hala kına gecesi ritüellerinin, Osmanlı motiflerini taşıyan kına giysilerinin, kırmızı duvağın, testi kırma ve daha pek çok geleneğin bugün de var olduğunu görüyoruz. İşte kaftan da Osmanlı döneminden bugüne gelen kına gecesi elbiseleri arasında, belki de en görkemli olanıdır. Peki nedir bu kaftan?

Kaftan Nedir?

Kaftan, ayak ucuna kadar uzanmakta olan, astarsız olarak dikilen kına için giysi çeşitlerindendir. Astar yerine kaftanın içerisine giysi giyilir. Bu giysi genelde kına gecesinin ilerleyen saatlerinde, kaftan çıkarıldıktan sonra, gelinin üstünde kalacak olan abiye kıyafettir. 

Kaftanın son senelerde tekrar gündeme geldiğine ve gelin adaylarının kına gecelerinde bu alışılmış kıyafetle boy gösterdiğine tanık oluyoruz. Elbette bunda özellikle uzun süre yayımlanan televizyon dizisi “Muhteşem Yüzyıl” ın payı büyük.

Kaftan, Osmanlı döneminde sultanlar, cariyeler tarafından giyiliyordu. Ancak çağımızda kadife kalın kumaşı ve altın rengindeki işlemeleriyle elbisenin üzerine giyilen kına gecesi kıyafetlerinden biri haline geldi. Tabii orijinali kadife kırmızı kaftan olsa da, çağımızdaki modern kaftanlar farklı kumaşlarda ve renklerde üretilebiliyor.

Kaftan Nasıl Seçilir?

Kaftan seçerken içerisine giyeceğiniz elbisenin rengi önemlidir, birbiri ile uyum içerisinde olmasına dikkat etmelisin. Bu uyumu yakalamak için de kaftanı aldığın yerden, içerisine giyeceğin abiyeyi de alabilirsiniz. Böylece iki ayrı kıyafetle uğraşmak mecburiyetinde kalmazsnız. Kına konseptinde kullanacağın renklerin de kaftan seçiminde önemli bir yeri var. Eskiden kına geceleri çoğu zaman kırmızı konseptli yapılsa da; çağımızda mor, mavi, pembe gibi pek çok farklı konseptte yapılabiliyor. Bu sebeple kaftan rengin, konsept renginle uyum sağlamalı. 

Kaftan Kumaşları

Kaftan, kadife ve saten olmak üzere iki kumaş türünden yapılmaktadır. Eğer kına gecenizi kış aylarında yapmayı düşünüyorsanız kadife kaftan tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Kadife kumaş, ağırlığı ve asaletiyle daima ön plana çıkar. Ancak daha sıcak olan yaz ve bahar aylarında kına gecesi yapacaksanız kadife kumaş kullanımı açısından çok zor olacaktır. Bu sebeple daha ince olan saten kumaşı tercih etmelisiniz. Böylelikle kaftanı giydiğinizde aşırı sıcak olmasından bunalmazsınız.

Kaftan Kına ‘da ne kadar giyilir ?

Kına’da giydiğin Kaftanı bütün kına gecesi üstünde tutmak  mecburiyetinde değilsiniz. Yani kına alanına girerken, kına yakımı esnasında ve sonrasındaki kısa bir zaman zarfında üzerinde kaftan olabilir. Ancak diğer zamanlarda rahatlık olması açısından kına elbisenize dönüş yapabilirsiniz 

Kaftan ve Bindallı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bindallıda daha canlı renkler kullanılırken kaftanda daha koyu tonlar tercih edilmektedir.

Bindallıda genelde sade işlemelere yer verilirken, kaftanda daha yoğun Osmanlı motiflerini anımsatan işlemeler bulunur.

Kaftanın kumaşı daha kalın ve değerli iken, bindallının kumaşı daha incedir.

Kumaşı daha hafif olduğu için yazın yapılacak kına organizasyonlarında bindallı, daha kalın kumaşa sahibi olduğu için de kışın yapılacak organizasyonlarda kaftan tercih edilebilir.

Gösterişli bir kına gecesi için bindallı yerine daha çok kaftan tercih edilmektedir.

img

Eslem Ak Kaftan'nın size sunduğu son model, şık ve trend her beden kaftan bindallı ile kına geceniz daha da mükemmel hale gelir.

Instagram

bindallı

bindallı modelleri

kına elbisesi

kına elbiseleri

kına gecesi

kaftan modelleri

kına kaftan

bindallı fiyat

bindallı fiyati

kına kiyafeti

kına kaftanlari

tesettür bindallı

bindallı fiyatları

bindalli kiralama